mutfak tezgahı için hangi taşı kullanmalıyım?

mutfak tezgahı için hangi taşı kullanmalıyım? diyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz. Mutfah tezgahı önerileri burada!

mutfak tezgahı için hangi taşı kullanmalıyım?

Mutfak Tezgahı için Hangi Taşı Kullanmalıyım?

Mutfak tezgahı seçimi bir çok kadın için çok önemlidir. Çünkü kadınlarımızın bir çoğu günlük aktivitelerinin bir kısmını mutfakta geçirmektedirler. Hatta son dönemlerde Instagram ve sosyal medya yazarlığı, yemek, ev tanıtım gibi blog yazarlığı konusunda paylaşımlar yapan ülkemiz kadınları için dahada önemli bir mekan olmuştur mutfak.Şimdi lafı daha fazla uzatmadan birbirinden güzel mutfak tezgahı örnekleri paylaşacağız.

 

Mutfak Tezgahı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

1. Sağlamlık

Çok hoşunuza giden bir taş beğenebilirsiniz ancak sağlam olmadıktan sonra hafif bir darbe alması sonucunda sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

 

2. Doğallık

Çimstone ve sonradan çıkan bazı yapay taşlar bazı katkı maddeleri içermektedir.Oysaki doğal yapılı taşlar (mermer, traverten, granit, kuvars)içeriğinde bulunan doğal bileşenler ile evdeki ortama pozitif bir elektrik bile yayabilmektedir.Mesela quartz taş seçerseniz kuvars ın özelliği insan üzerindeki negatif olumsuz elektriği almasıdır.

 

3.Lekelere Karşı Dayanıklılık

Öncelikle leke diyince hemen aklınıza beyaz ve açık renklerin geldiğini tahmin ediyorum. Ancak doğal taş ve bu tür ürünler için bu tamamen geçerli bir durum değildir. Tezgah için uzak durmanız gereken bir mermer muğla beyaz mermerdir, bu mermer bir çok lekeye karşı dayanıklıdır ancak uzun süre çayla temas etmesi sonucunda kalıcı olarak leke oluşturmaktadır. Bu sadece ufak bir örnektir. Ve bu bütün beyaz mermerler leke tutar anlamına da gelmemektedir. Çünkü leke tutma olayı taşın içerdiği doğal bileşenlerin oranıyla ilgili bir durumdur. Ayrıca bu bahsettiğimiz durum fabrikadan çıkan normal cila işleminden sonra test edilmiş bir şeydir. Eğer muğla beyaz mermerine farklı bir cila ve koruma uygulama yaparsanız leke tutma durumunda mutlaka değişiklik olacaktır.

Yinede mutfağınız için taş alırken leke tutma özelliği hakkında satan firmadan bir ön bilgi almanız tavsiye edilir.

Mutfak tezgahı için bizim önerimiz, granit mermer çeşitlerinden kullanmanızdır. Çünkü granitler normal mermere göre daha sağlamdırlar. Ayrıca bir çok ren ve desende granit çeşidi vardır. Yurtiçi ve ithal granit çeşitleri ülkemizde kolayca ulaşılabilir durumdadır.