Mermer Nedir? Mermer Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hakkında Mermer Marble
0
(0)
0 93
SKU-G91PT61B5
22 gün önce

Mermer Nedir? 

Mermer bilimsel olarak, başkalaşım süreci geçiren ve başkalaşımın izlerini taşıyan kalker dominit gibi karbonat bileşimli kayaçlara denir. Ticari olarak ise, kesilip parlatılan, yüzeyi işlenebilen ve taş özellikleri kaplama taşı normlarına uygun olan her türden taş mermer olarak adlandırılmaktadır. 

Mermer, mimaride yapıların dış cephelerinde ve teraslarında, iç mekanlarda ise antre, hol, salon, mutfak, banyo merdiven gibi yerlerde kaplama malzemesi olarak kullanılan doğal taştır. 

Mermer, taşıyıcı yapı elemanı olarak kullanıldığı gibi, akustik özelliği gerektiren ve aydınlatma ile ilgili yerlerde, mimari ve dekoratif özelliği olan yapılarda farklı fonksiyonları yerine getirmek için kullanılmaktadır. Yapılarda zemin kaplama malzemesi olarak kullanılan mermerler dekorasyon ve mimari açıdan güzel görünmesi için ayrı renk ve boyutlarda olabilmektedir. Mermer zemin ve duvar kaplama malzemeleri arasında en çok bilinen doğal taştır. Mermer, kalker ve dolomitik kalkerlerin metamorfizmaya uğraması sonucu, yani yerin çeşitli derinliklerinde, çeşitli sıcaklık ve basınçlar altında kimyasal ve yapısal dönüşümler sonucu meydana gelmektedir. Mermer, kalsit kristallerinden oluştuğu için kaliteleri kalsit kristallerinin büyüklüklerine göre değerlendirilmektedir. Mermerde yapıyı oluşturan tanelerin çapları küçüldükçe ve tane aralarındaki bağ arttıkça mukavemet de artmaktadır. 

Mermer Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz 

Mermer ise daha çok dayanıklılığı ve görsel olarak sağladığı estetikten dolayı tercih edilen yapı ürünlerindendir. Mermerler ise daha çok inşaat sektöründe dekorasyon amaçlı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yapılardaki mutfak tezgahları da genellikle mermerden yapılmaktadır. Özellikle numunelere göz atarken mermer bloğunun yalnızca bir kısmını göreceğiniz için renk seçimi iyi yapılmalıdır mermerler doğal bir kayaç olmasından dolayı renk farkları oldukça fazla olacaktır ve bu yüzden gördüğünüz veya gösterdiğiniz ürünün ortalama bir taş olması gerekmektedir. Ayrıca dikkat edilip göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus ise taşın sertlik derecesidir.  

İşlem tamamlandıktan sonra malzeme rengi, kalitesi ve sertliği gibi konularda geri dönüş olmayacağı için bu hususlar oldukça önemlidir. 

Nakliye Maliyeti Nakliye Ücreti Sipariş Miktarı ve Adrese Göre Sonradan Hesaplanır
Dağıtım Zamanı 1 İş Günü içerisinde kargoya hazır
Konum Turkey

İnceleme bulunamadı!

Bu ürün için yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın!