Mermer Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz!

Yaşadıkları Mekanda Mermer ve Granit gibi Doğaltaşlar Kullanmak İsteyenler Mutlaka Bilirkişilerden Bir Ön Fikir Almalıdır!

Mermer Doğaltaş Gibi Ürünleri Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mermer - Doğaltaş alırken hepimizin bilmesi gereken bir çok önemli husus vardır. Öncelikle mermerin kullanılacağı mekan, maruz kalacağı yük ve hatta size yayacağı radyasyona kadar bilgi vereceğiz.

 

Kullanım Mekanına Uygun Mermer Seçilmeli

Kullanacağınız mermeri iç mekandamı yoksa dış mekandamı kullanacaksınız bu konuda satın alacağınız yere bilgi vermelisiniz çünkü bazı mermerler dış mekana daha az dayanıklı olabilir ve kısa süre içerisinde yağmur, güneş vb. doğal olaylardan etkilenir.

 

Kullanılacağı Alana Uygun Sertlikte ve Kalınlıkta Olmalı

Mermerler kullanılacağı yere uygun sertlikte ve kalınlıkta olmalıdır. Çünkü mermerlerin yoğunluk oranları ve basınca dayanıklılıkları birbirinden farklıdır.

Bir otoparka mermer döşenecekse üzerinden tonlarca ağırlıkta geçecek araçlar göz ardı edilemez. Aksi halde olumsuz sonuçlarla; iş, zaman ve para kaybı yaşayabiliriz.

Bir evin içerisine 1 cm den 2 cm e kadar kalınlıkta olan bir çok mermeri kullanabiliriz Ancak otopark, kaldırım gibi yüksek baskıya maruz kalınan alanlarda mermerin kalın olması ve yoğunluğunun yüksek olması tercih edilmelidir.

Bu konuda mermer satın alacağınız yerden bilgi istemeniz durumunda size detaylı bilgi vereceklerdir.

 

Radyasyon Oranı Düşük Mermerler Alınmalı

Doğaltaş radyasyon mu yayar demeyin!

Özellikle Çin ve bazı ülkelerden gelen granit çeşitlerinde yüksek oranda insanı etkliyecek miktarda radyasyon yayan taşlar vardır.

Ama ülkemizdeki bir çok doğaltaş insan sağlığına zarar verecek miktarda radyasyon yaymıyor. Özellikle kuvars karışımlı sonradan birleştirilmiş çimstone, coante gibi mermer çeşitleri insan sağlığı açısından olumlu etkiler sağlayabilmektedir.

 

Leke Tutma Özelliği

Bir çoğumuz fark etmişizdir. Mutfaklar tezgah olarak genellikle granit veya çimstone gibi taşlar kullanılmaktadır.

Bunun öncelikli nedenlerinden biri bu taşların yoğunluğunun yüksek olması ve emilim oranın düşük olmasıdır.

Yani yağ, asit veya herhangi bir sıvının taşa işlemesi ve leke tutması çok zordur.

Bundan dolayı özellikle mermer tezgah alırken bu konuya dikkat edilmelidir.

Tepkileriniz Nedir?

like
2
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2