Çörek Otunun Faydaları, Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek Otunun Faydaları, Çörek Otu Yağının Faydaları
Çörek Otu Faydaları, Çörek Otu Yağı Faydaları

Alternatif Tıp denince akla ilk gelen besinlerin başında çörek otu ve çörek otu yağı gelir.

Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V.)' in çörek otu için ölümden başka herşeye şifa olduğunu söylediği nakledilir.

Çörek otu yağında bulunan iyi yağlar, kandaki HDL kolesterol oranını arttırmakta etkilidir. Bu artış, kan basıncının düşmesini, yağ metabolizmasının artmasını ve ateroskleroz gibi bir sağlık probleminin yaşanma olasılığının düşmesini sağlar. Bu iyi yağlar sayesinde kan şekerini kontrol altına almak ve iştahı baskılayarak kilo vermeye yardımcı olmak da çörek otunun faydaları arasında yer alır. Çörek otu yağı ile diyabet gelişiminin önlendiği, karaciğer hücrelerinde insülin duyarlılığının artarak tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir

Çörek otu yağı çeşitli bakteriyel enfeksiyon türleriyle mücadelede etkilidir. Düzenli tüketim enfeksiyona karşı korunmanıza yardımcı olabilir. Bu özelliği ile bağışıklık sistemini destekler. Yapılan yeni çalışmalar çörek otu yağının vücudu toksinlerden koruduğunu ve zararlı etkilerini azalttığını göstermiştir. Çörek otunun bu değerli antioksidan, anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar etkilerin kombinasyonu, hücre hasarının olasılığını azaltır ve sağlıklı vücudu destekler. İçerdiği fitokimyasallar kansere karşı etkilidir. Çörek otu yağının saçları güçlendirmede, daha hızlı uzamasında rolü olduğu ve dökülmeleri azalttığı bilinmektedir. Ayrıca kuruluk ve egzama gibi düşük düzeydeki dermatolojik sorunlardan muzdarip olan cildin durumunu da iyileştirebilir. Çörek otu faydaları saha çalışmaları ile en çok desteklenmiş şifalı bitkilerden de birisidir. Gelin şimdi de bu araştırmalarda öne çıkan birkaç önemli bulguya bir göz atalım.

 • Kan yağları: Kolestrolü 200 mg/dl'nin üzerinde olan kişiler düzenli olarak günlük çörek otu yağı kullandığında, toplam kolesterol ortalama %4.78, LDL kolesterol %7.6, trigliseritler ise %16.65 oranında düşmüştür.
 • Romatizma: Günde iki kez 500 mg çörek otu yağı almanın şişmiş eklemleri ve sabah sertliğini azalttığı görülmüştür.
 • Doğurganlık: Çörek otu yağının sperm sayısı ve diğer doğurganlık belirleyicilerini önemli ölçüde iyileştirdiği görülmüştür.
 • Kanser: Çörek otu yağında bulunan iki fitokimyasalın (timokinon ve timohidrokinon) bazı kanserli hücreleri %52 oranına kadar küçülttüğü belirlenmiştir.

Çörek otu yağı koyu renkli bir şişede, serin bir yerde saklanmalıdır. Çörek otu yağı nasıl kullanılır sorusunun cevabı olarak da sabahları aç karnına, 1 tatlı kaşığını 1 bardak ılık su tüketmek olarak verebiliriz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 

Pek çok hastalığa iyi geldiği belirtilen çörek otu üzerine hala araştırmalar yapılıyor. A, B, C vitaminleri, potasyum ve değerli bileşenleri içeren çörek otu, besinlerde kullanıldığı gibi ilaç yapımında da kullanılıyor.

 

Yapılan araştırmalara göre; çörek otu çağın vebası kansere karşı koruyucu. Ayrıca çörek otunun diyabet, kolesterol, sedef hastalığı, egzama, mantar, Alzheimer, sindirim sorunları gibi pek çok hastalığa da iyi geldiği belirtiliyor. Uzmanlara göre; günde iki kez çörek otu ekstresi almak hipertansiyon sorunu olan kişilerde kan basıncı kontrolüne önemli katkılar sağlıyor. Ancak bunu kullanmaya başlamadan önce muhakkak doktorunuza danışmanız gerekiyor. Kilo, pek çok insanın ortak problemlerinden biri... Ancak çörek otu yağının, insanların kilo vermelerine yardımcı olduğu yapılan açıklamalar arasında. Ayrıca çörek otu yağı, düzenli kullanıldığında saçı yumuşatma ve parlaklığı artırma özelliğine sahip olduğu gibi dökülmenin de önüne geçiyor. Çörek otu yağının faydaları bunlarla da sınırlı değil. Uzmanlara göre çörek otu yağının başka faydaları da var.

ÇÖREK OTU YAĞININ FAYDALARI

İşte çörek otu yağının faydaları...

 • Kalbi koruyor.
 • Kansere karşı koruma sağlıyor.
 • Sinir ve stresin önüne geçiyor.
 • Kronik yorgunluğa iyi geliyor.
 • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Baş ağrısına iyi geliyor.
 • Kabızlığı gideriyor.
 • Öksürüğe iyi geliyor.
 • Yaraların hızlıca iyileşmesini sağlıyor.

Demet Demirkır

 

NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Yeni başlayanlar, 2 hafta boyunca günlük 3 kez bir çay kaşığı; sonrasında günde 1 veya 2 kez 1 çay kaşığı olarak öneriliyor. Ayrıca kapsül formunda da alınabilir. 2 kapsül, bir çay kaşığı miktarına eşittir. Soğuk pres şeklinde üretilen, koruyucu ve katkı maddesi olmayan ve karışım yağ içermeyen çörek otu yağı tercih edilmelidir. Açıldıktan sonra buzdolabında saklayın. Bazı çörek otu yağları çiçek yağıyla karıştırılıp satılmaktadır. Sağlık açısından bu tür ürünlerin yararı yoktur. Kalitesinden emin olunmayan ürünler kullanılmamalıdır.

ZARARLARI NELERDİR?

Çörek otu, ağız yoluyla az miktarlarda alındığında genellikle çoğu insan için güvenlidir ve zarar verici değildir. Yani, yiyeceklerin ve ekmek gibi hamur işlerinin içerisinde baharat şeklinde kullanılan çörek otunun bir zararı yoktur. Çörek otu özü ve yağı ise kısa vadeli tıbbi kullanımlarda güvenlidir. Ancak, uzun süre kullanıldıklarında güvenli olup olmadıkları hakkında hala yeterli bilgi yoktur. Öte yandan çörek otu, alerjik kaşıntılara neden olabilmektedir.

 

Çörek Otunun Faydaları ve Zararları Nedir?