Oltu Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir? Nerelerde Çıkarılır?

Oltu Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir? Nerelerde Çıkarılır?

Dünya üzerinde hali hazırda çıkarılmakta olan değerli taşlar vardır. Birçok özelliği sayesinde insanlar tarafında pek çok alanda kullanılır. Bu taşlardan biri de hiç şüphesiz ki Oltu taşıdır. Oltu taşı, doğal taşlardan biridir ve diğerlerine göre bazı özelliklerle ön plana çıkar. Bu özelliklerden biri de hiç şüphesiz ki kolay işlenebilir olmasıdır. Genellikle kolay işlenebilmesinden dolayı ziynet eşya ve takı olarak tercih ediliyor. Kadınların kullanmış olduğu malzemelerde Oltu taşı tercih edilse de erkeklerin tercih etmiş olduğu tespihlerde de bu doğal taş sıklıkla kullanılır. Yalnızca Türkiye içerisinde değil dünya çapında da önemli bir kullanım alanı olan doğal taşlardan biridir.

Oltu Taşı Nedir?

Ülkemizde Oltu taşının isim nedeni çıkarıldığı bölgedir. En büyük rezerv olarak Erzurum’un Oltu ilçesi gösterilmektedir. Bu sebepten ötürü de yıllar içerisinde doğal taş Oltu adını almıştır. Öte yandan farklı ülkelerde ve bölgelerde de Oltu taşı kaynağı bulunur. Oltu taşı çıkarıldığı dönem oldukça yumuşak ve işlenebilir yapıdadır. İşlem gördüğü andan itibaren daha sertleşen ve şekil alan bir taştır. Bu sebeplerden ötürü çok kolay bir şekilde takı ve aksesuarlarda tercih edilebiliyor. Oltu taşı dış görünüm bakımından parlak ve siyah tonlardadır. Bu görünüm sebebiyle de zarif ve şık aksesuarların üretilmesinde tercih edilen taşlardan biridir. Yarı değerli bir taş olarak işlenmesiyle önemli bir hal alır.

Oltu Taşı Özellikleri ve Faydaları

Oltu taşı topraktan çıkarıldığı ilk anda oldukça yumuşaktır. Daha sonrasında hava ile temasa geçmesinden itibaren sert bir hal almaya başlar. Bu sebeplerden ötürü Oltu taşını şekillendirmek çok daha basittir. Oltu taşı özellikleri arasında ayırt edici şeyler bulunur. Bu ayırt edici özellikler arasında en önemlisi mıknatıs halini almak yer alır. Eğer taş başka bir cisme sürtüldüğünde elektrikleniyorsa gerçektir. Oltu taşı aynı zamanda kullandıkça daha parlak ve hoş bir hal alır. Bu sebeple, kullanımla beraber eskime gibi problemler de olmaz. Birçok üründe tüm bu özellikler sebebiyle birçok aksesuar için vazgeçilmez bir parçadır.