Mermerin Yapısına Zarar Veren Maddeler Nelerdir?

Mermerin Yapısına Zarar Veren Maddeler Nelerdir?

Mermer, ülkemizde yoğun bir şekilde rezervi bulunan doğal taşlardan biridir. Doğal taş olarak insanlar birçok farklı ortamda mermerler kullanabilmektedir. Bu mermerlerin kullanım alanlarına örnek vermek gerekirse genellikle tezgah, zemin kaplamaları ve dekorasyon diyebilmekteyiz. Öte yandan bu kadar yoğun bir şekilde kullanılmasından dolayı da insanların bakımları noktasına birçok şey merak edebilmektedir. Bakım dışında, mermerlerin alabileceği zararlar arasında en önemlisi hiç kuşkusuz ki aşınma olmaktadır. Mermerin yapısına doğrudan zarar veren aşınma için insanlar çeşitli çözüm yolları arıyorlar. Günümüzde yer alan birçok farklı madde, mermerlerin aşınmasına neden olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, temizlik malzemelerinin birçoğu mermerin aşınmasına neden olur.

Mermeri Hangi Maddeler Aşındırır?

Mermere zarar veren maddeler arasında birçok şeyi örnek gösterebilmekteyiz. Kimi zaman asit içerikli ürünler kimi zaman da bazik ürünler mermerin zarar görmesine neden olur. Özellikle mermerler, mutfak tezgahlarında kullanılıyor. Mutfak tezgahlarının üzerinden geçen birçok ürün de süreç içerisinde mermere zarar verebilmektedir. Özellikle asit içerikli ürünler doğrudan mermerin zarar görmesine neden olur. Limon suyundan sirkeye kadar birçok asit ürün, mermerin zaman içerisinde aşınmasına ve kötü bir görünüme sahip olmasına neden olur. Leke ve aşınma problemleri son dönemlerde insanlar için önemli bir hal almıştır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken kesinlikle bakım için kullanılan ürünlerdir. Tercih edilen bu ürünler mermerin çok daha büyük zararlar almasına neden olabilir.

Mermerde Aşınmaya Nasıl Müdahale Edilir?

Mermerlerin bakımı aslında oldukça kolaydır. Özellikle mermer üzerine herhangi bir asit etki ettiğinde çok hızlı bir şekilde su ile uzaklaştırma işlemi yapmanız önemlidir. Eğer uzun süre boyunca asit ürün etkili olmaya devam ederse sonuç olarak mermer üzerinde geri dönülemez tahribatlar oluşacaktır. Bu sebeplerden ötürü mermer bakımını aksatmamanız önemlidir. Mermerde geri dönülemez bazı problemler varsa çözüm yolu olarak mermer silimi ve parlatma işlemini düşünebilirsiniz. Bu sayede mermeriniz eski görünümüne kavuşacak ve çok daha kullanışlı olacaktır. Öte yandan üzerinde kullandığınız temizlik malzemelerine de dikkat etmelisiniz. Tuz ruhu gibi temizlik malzemelerinden kesinlikle uzak durmanız gerekir.