Kehribar Nedir?

Kehribar Nedir?

Kehribar taşı, insanlık tarihinde çok eski dönemlerden beri yer alan önemi doğal taşlardan biri olarak karşımıza çıkar. Günümüzde genellikle aksesuar malzemelerinde tercih edilirken geri planda kalan birçok özelliği bulunur. Özellikle insanı fiziksel olarak tedavi edebilen bir taş olma özelliğinin bulunmasıyla birlikte birçok alanda kullanılabiliyor. Kehribar taşı diğer doğal taşlar gibi yer altından çıkarılır. Çam çeşitlerinden olan bir ağacın fosillerinden oluşan kehribar, kimi zaman içlerinde farklı fosiller de bulundurur. Bu özelliği bakımından önemli ölçüde diğer ürünlerle ayrışmaktadır. Günümüzde özellikle erkeklerin adeta bir aksesuar olarak kullandıkları teşbihlerde kehribar taşlar tercih edilirken farklı özellikleriyle de insanların kullanımında bulunurlar. Şifalı bir taş olması da kehribarın önemini arttırmaktadır.

Kehribar Taşı Nerelerde Bulunur?

Kehribar taşı oldukça dikkat çeken ve oluşma süreci dolayısıyla birçok insan tarafından merakla araştırılan doğal taş olmasından ötürü günümüzde farklı şekillerde insanlarla buluşturuluyor. Dünya üzerinde birçok bölgede yataklarının olması da bolca bulunan bir ürün olmasını sağlar. Öte yandan çıkarılması ve işlenmesi bir hayli zordur. Bu sebeple değerli taşlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. En sık Rusya bölgesinde bulunan bu taş, Avrupa ve Türkiye içerisinde de yer alır. Ülkemiz sınırları içerisinde kehribar Erzurum, Erzincan ve Bayburt bölgesinde bulunur. Kıyı kesimlerinde de diğer bölgelere göre daha az miktarda olsa da bulunmaktadır. Hatta eski dönemlerde bu kehribar taşlar kömür olarak yakılmıştır.

Kehribar Taşı Özellikleri

Kehribar taşının gerçek olup olmadığını anlayabilmek için bu noktada uzman olmak gerekir. Kehribar taşı için yapılabilecek en etkili test kızılötesi ışınlara maruz bırakmaktır. Bu noktada kızılötesi ışığa maruz kalmış kehribar taşı, içerisinde birçok renk barındırdığından dolayı gökkuşağı renklerini yansıtacaktır. Bu özellik, kehribarın tek renk olmadığını kanıtlar. Aynı zamanda gerçek kehribar taşlar, su yüzeyinde kalır. Öte yandan sahte olarak imitasyon kehribar taşları suda batacaklardır.  Bir mücevher olmamasından dolayı içerik bakımından değerli değildir. Öte yandan özellikleri, çıkarılışı ve işlenişi bakımından çok değerli bir taş olarak karşımıza çıkar. Genellikle sarı ve kırmızıya çalan renklere sahiptir.

Görsel Kaynağı: www.haberler.com