İyi Bir Oda Arkadaşı Olmanın 5 yolu

İyi Bir Oda Arkadaşı Olmanın 5 yolu

Tek başınıza ailenizden uzak bir hayat kurmak veya geri kalan yaşantınıza tek devam etmek istiyorsanız, kirayı zamanında ödemek tek endişeniz değildir. Kira, fatura ve mutfak alışverisi gibi ev ihtiyacında elzem olan ödemeleri yönetmenin yanı sıra ev arkadaşınızla da aranızda olabilecek uyumsuzluk, alan paylaşımı ve sınırlar hakkında ki endişeler de geliyor. Dürüst, süper düşünceli ve inanılmaz bir ev arkadaşı olduğunuzu düşünseniz de, oda arkadaşınız aynı fikirde olmayabilir. Birçok şeyle ilgili olarak farklı alışkanlıklarınız ve zevkleriniz olabilir. Anlaşabileceğiniz ve benzer zevklere sahip olmanız ev arkadaşı konusunda size bir adım öne taşır.

Farklılıklar olsa bile, yeni bir oda arkadaşı durumu bir korku hikayesine dönüşmek zorunda değildir. Bir oda arkadaşıyla mümkün olduğunca huzurlu ve sorunsuz yaşamak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. İyi bir oda arkadaşı olmak için gereken tek şey ileriye dönük düşünmek ve empatidir. Eğer yeni bir ev arkadaşı arıyorsanız da bu 5 özelliğe dikkat ederek daha dogru bir seçim yapabilirsiniz. Artık yabancı oda arkadaşı durumlarından korkmayın.


1. Kulaklık Takın

90'lar hip hop'larının Tanrı'nın dünyadaki ölümlülere armağanı olduğunu düşünebilirsiniz ama oda arkadaşınız böyle düşünmüyor olabilir. Yüksek sesle müzik dinlerken, YouTube videoları izlerken veya TikTok trendlerinde kaybolurken, oda arkadaşınızın yanındayken bir kulaklık takın. Herkesi olası baş ağrılarından kurtarabilir ve barışı korumak için harikalar yaratabilirsiniz.

2. Plan Yapın

Oda arkadaşınla kafa kafaya vermek, aynı fikirde olduğundan emin olmak demektir. Bu, birlikte yaşamanın kurallarını erken belirlemenizi gerektirir. Hafta sonları temizlik yapmak veya misafir kabul etmek için hangi zamanın kabul edilebilir bir zaman olduğunu tartışın. Duşu ilk kimin kullanacağına ve konukların ne zaman kabul edilebilecegine karar verin. Evde kimin neyi temizleyecegini belirlemek için şema oluşturun. Bu temel kuralları erken belirlemek, ev arkadaşı deneyiminizin daha sorunsuz olmasına yardımcı olacaktır.

3. Hemen temizleyin

İster büyük bir yemegi yere dökün ister biraz kırıntı parçası olsun, hemen temizlemeye çalışın. Kendi odanızı temizlerken oda arkadaşınızın bir pisligini görürseniz onu da temizlemek daha adil bir karar olacaktır.

4. Yemek yaparken dikkat edin.

Harika bir aşçı olsanız ve paylaşmaya istekli olsanız bile, hem fiziksel hem de aromatik olarak yaptığınız karmaşanın farkında olmalısınız. Örneğin balık yapıyorsanız, açık bir tavada pişirmek yerine fırında pişirebilirsiniz. Tavada yemek pişirmek sadece ocakta karışıklık yaratmakla kalmayacak, aynı zamanda daireniz saatlerce balık kokacaktır.

5. Olabildiğince Konuşun

Bir çok kuralı önceden konuşmuş olsanız bile samimiyetin getirdiği kural yıkmazlıgı affetmeyin, rahatsızlık duydugunuz bir konuda ev arkadaşınız ile dürüst ve kibar bir konuşma yapmak hatasını anlamasını ve tekrarlamamasını bildigi anlamına gelir. Çoğu durumdan konuşarak hemfikir olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda sabırlı ve dürüst olmaya özen gösterin.