Yeni Mazda Markalı Araçlar Sürücünün Sağlık Durumuna Göre Hareket Edecek

Yeni Mazda Markalı Araçlar Sürücünün Sağlık Durumuna Göre Hareket Edecek

Sürücü Sağlık Sorunu Yaşarsa Yeni Mazda Arabaları Duracak


Arabalar zaten kendilerini park etmeyi, uyuşuk sürücüleri uyarmayı, şerit değiştirmeyi, geri dönmeyi ve hedeflere harita rotaları önermeyi biliyor. Mazda'nın Japonya'da gelecek yıl için ürettiği arabalar, sürücülerin ne zaman felç veya kalp krizi geçirdiğini biliyor.
Verilerin kaynağı, lazer sensörlerine veya diğer daha rahatsız edici teknolojiye başvurmadan, arabanın içindeki kameralardan gelen verilerdir. Ve sadece lüks araçlarda değil, uygun fiyatlı modellerde de sunulacak. Teknoloji, dünyanın en gelişmiş toplumlarından biri için umut vaat ediyor.

Mazda son zamanlarda gazetecilere verdiği demeçte, Tsukuba Üniversite Hastanesi de dahil olmak üzere tıp uzmanlarıyla çalıştığını, sağlıklı bir sürücünün nasıl göründüğünü anlamak için toplanan görüntü verilerini araştırdığını, sağlıklı bir sürücünün aksine, aniden direksiyonun üzerine doğru düştüğünü söyledi. Bir sorunu fark ettikten sonra, henüz resmi bir adı olmayan Co-Pilot Concept, bu arabayı yolun kaldırımı gibi güvenli bir noktada mümkün olan en kısa sürede durduracaktır. Mazda'ya göre, kesin uyarı sinyalleri hala kararsız olmasına rağmen, otomobil yanıp sönen ve tehlike ışıkları yanıp sönen korna çalacak. Ambulansa ve polise acil durum çagrısı da iletilecek.

Alman Volkswagen ve Japon rakibi Toyota Motor Corp. da dahil olmak üzere diğer büyük otomobil üreticileri de benzer teknoloji üzerinde çalışıyor. Mazda, teknolojiyi Japonya'dan sonra Avrupa'da sunmayı planlıyor. Mazda, ABD'de sunmadan önce bekleyip görmek istiyor, çünkü araçları durduran benzer sistemler zaten rakipler tarafından sunuluyor olsa da, sosyal kabulleri hakkında soruların kaldığına inanıyor.

Tochioka, teknolojinin insanları yaşamları boyunca araba kullanmaya devam etmeleri için güçlendireceğini ve ailelere ve arkadaşlarına endişelenmemeleri konusunda güvence vereceğini söyledi. Co-Pilot'u sunmanın Mazda'nın gerçek hayattaki kullanıcılardan geri bildirim almasını da sağlayacağını söyledi.