Walgreens Şirketi Teksas'da Drone Teslimatını Test Etmeye Başladı

Walgreens Şirketi Teksas'da Drone Teslimatını Test Etmeye Başladı

Drone İle Teslimat Sistemleri Test Edilmeye Başlandı

Walgreens, Google'ın drone yapma iştiraki Wing ile ortaklaşa Teksas şehrinde yaşayanlara drone ile paket uçurmaya başlayacak. Bu, Wing'in yıllar sonra Abd'deki ilk ticari genişlemesi olacak ve konsepti Virginia kasabasında ve Avustralya ve Finlandiya'nın bazı bölgelerinde test edecek. Drone şirketi, Google'ın kurumsal ana şirketi Alphabet'in bir yan kuruluşudur.
Amazon, Walmart ve UPS gibi rakipler drone dağıtım filolarını geliştirmeye çalıştılar, ancak projeler çok sayıda teknik ve düzenleyici zorlukla karşı karşıya. Amerikalı tüketicilerin hava yoluyla getirilen paketler için yaygara kopardığına dair çok fazla kanıt yok ve birçoğu evlerinin üzerindeki gürültülü makineleri hayal etmeleri istendiğinde gizlilik, güvenlik  endişelerini dile getirdi.

Walgreens, drone hizmeti önümüzdeki aylarda Teksas'ta kullanıma sunulduğunda reçetesiz ilaç, atıştırmalıklar ve kozmetik ürünleri de dahil olmak üzere yaklaşık 100 mağaza öğesinin hava teslimatı için hazır olacağını söylüyor. Mağaza çalışanları, çevrimiçi siparişler almak ve ardından satın alınan öğeleri Wing'in 10 kiloluk drone'larından birine yüklemekle görevlendirilecek.

İnsansız hava araçları otonom olarak gezinebiliyor, ancak bir insan pilot onları uzaktan kontrol edebiliyor ve kanatlarında iki ileri pervane ve 12 daha küçük dikey pervane ile çalışıyor. Paketi ön çimlere bırakmak çok daha risksizdir. Wing, Avrupa'daki apartmanlara ürün teslim edebilmesine rağmen, çoğu müşterinin bölgeye hakim müstakil evlerde olmasını bekliyor.

Wing'in şimdiye kadarki en büyük teslimat hizmeti, şirketin bu yılın ilk sekiz ayında yaklaşık 50.000 drone teslimatı yaptığını söylediği Avustralya'nın Logan kentinde gerçekleşti. Walgreens ile daha küçük bir pilot 2019'da Christiansburg, Virginia'nın seyrek nüfuslu mahallelerinde başladı.

1990'da yaklaşık 6.000 kişiden geçen yıl yaklaşık 200.000 kişiye çıkan Frisco, kendi kendine giden arabalar ve Uber'in uçan taksileri gibi yeni ulaşım modları için bir test alanı olarak kendini gösterdi. Cheney, drone gürültüsü veya güvenliği hakkında çok fazla şikayet beklemediğini söyledi.

Federal yetkililer, operatörlerin insanların üzerinde ve geceleri küçük drone'lar uçurmasına izin vermek için Nisan ayı ortasında yeni kurallar çıkarmaya başladı ve potansiyel olarak makinelerin ticari kullanımına bir destek verdi. Wing, Teksas servisinin şimdilik gündüz saatleriyle sınırlı olacağını söylüyor.