Tesla, Hatalı Üretim Nedeniyle 3.000 Adet Model Y ve Model 3 Aracını Geri Çağırıyor

Tesla, Hatalı Üretim Nedeniyle 3.000 Adet Model Y ve Model 3 Aracını Geri Çağırıyor

Tesla, hatalı süspansiyon sorunu nedeniyle yaklaşık 3.000 Model Y ve Model 3 aracını geri çağırıyor.

Tesla, direksiyonu yanlış hizalayarak güvensizliğe neden olabilecek ve kaza riskini artırabilecek süspansiyon sorunu nedeniyle yaklaşık 3.000 aracını geri çağırıyor. Geri çağırma 2020-2021 Model Y ve 2019-2021 Model 3 araçlar için geçerli ve araç sahiplerine iade bildirim mektupları 24 Aralık'ta postalanacak. Tesla araçlarının sahipleri, Tesla'nın VIN geri çağırma aramasını veya Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi geri çağırma veritabanını kullanarak araçlarının VIN numarasını da arayabilirler. Sorun, aracın ön süspansiyon yan bağlantı kademelerinin elemanlarının gevşeyebileceğinden, direksiyonun gevşemesine ve aracı kullanmanın güvenliğini etkilemesinden kaynaklanmaktadır. Tesla Service, yanal bağlantı elemanlarını ücretsiz olarak gerektiği şekilde sıkılaştıracak veya değiştirecektir. Geri çağırmadan etkilenen Tesla sahipleri Tesla müşteri hizmetlerini arayarak daha fazla bilgi edinebilirler.

NHTSA, Ağustos ayında Tesla'nın Otomatik Pilotu'na bir bildiri açtı, bu da aracı şeritli çoğu yolda yönlendiriyor, frenliyor ve hızlandırıyor. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu ve NHTSA, 2016'da Florida'da yetkililerin sistemin yeteneklerine çok fazla güvendiğini söylediği bir adamın ölümüne neden olan bir kazadan sonra da dahil olmak üzere Autopilot'u birçok kez soruşturdu.

Mayıs ayında, Teksas'ta bir Autopilot aracının karıştığı ölümcül bir kaza, sürücülerin Autopilot'ı direksiyonda birinin olduğunu düşünmesi için kandırabileceğine dikkat çekti. Birkaç hafta sonra, Autopilot modunda olduğu bildirilen başka bir Tesla, Orlando'da yolun kenarına park edilmiş bir Florida Otoyol Devriyesi kruvazörüne çarptı.

Bu sorunlara rağmen, Tesla'nın değeri 1 trilyon dolara ulaştı. Apple, Microsoft, Amazon ve Google ebeveyni Alphabet'den sonra bunu başarabilen beşinci şirket. SpaceX girişimiyle birlikte Tesla, Elon Musk'ı dünyanın en zengin insanı yaptı ve Morgan Stanley tarafından hazırlanan bir rapor, Elon Musk’ ın dünyanın ilk trilyoneri olabileceğini ortaya koydu.