Drone Teknolojisi ve Gelişimi

Drone Teknolojisi ve Gelişimi

Drone teknolojisi yeni bir çağa giriş için gerekli tüm özellikleri taşıyor. Yapay zeka ve makine ögrenmesi taşıyan bu teknoloji gelecekte çok daha gelişmiş bir iş kolu olacaktır. Drone teknoloji ilk olarak 1960 yıllarında savaş istihbaratı için ortaya çıkmıştır. İlk olarak Amerika – Vietnam savaşında Amerika tarafından istihbarat için bu teknolojiden yararlanılmıştır. 1960’dan bu zamanlara pek çok farklı gelişme göstererek hala hayatımızda bulan drone teknolojisi bir çok farklı iş kolunu ve endüstriyi etkilemiş ve hala da çok daha fazla iş kolunu kapsamak için gelişim göstermektedir.


Drone Kullanım Alanları

Teknoloji, insanların hayatını kolaylaştırmak için insan eliyle farklı nedenler ile geliştirilip, inovasyon süreçlerinden geçirilerek belirli bir amaca hizmet eden ürünler demektir. 1960’ lı yıllarda ilk kullanımı yapılan drone teknolojisi günümüzde pek çok farklı alanda kullanımı yapılmaktadır. Girişimcilerin pek çok farklı konuda drone teknolojisinde çalışarak bu teknolojinin insan hayatını çok daha kapsamlı bir şekilde çerçeveleyeceği günler yakındır.

1 - Video Çekimleri İçin Drone Kullanımı

Eğlence sektörünün vazgeçilmezi olan drone'ların kameraları her geçen gün daha gelişmiş hale geliyor. Drone ile çekilen görüntülerde muazzam sonuçlar ortaya çıkarıyor. Gerek görüntü kalitesi gerek açı bulma açısından pek çok farklı çeşitleri bulunan drone’lar bu sektörde büyük bir paya sahiptir. Dügün fotoğrafçılığı, video çekim işleri, yarış ve organizasyon video çekimlerinde genel olarak drone ile fotoğraf ve video çekim işlemi gerçekleştirilmektedir.

2- Drone İle Ürün Teslimatı

İnsanlar artık zamanlarının bir çoğunu internette geçirmekte. Bir çok ihtiyacını da vakit kaybetmeden internet üzerinden sipariş etmektedir. Günümüzde nakliye şirketleri yoğun bir iş ve gelişmekte olan bir iş koludur. E-ticaret devi olan Amazon FBA yöntemi ve Prime seçenekleri ile sipariş veren müşterilerinin ürünlerini  en geç 2 gün içersinde teslim etmek garantisi veriyor. Fakat bu drone ile ürün teslimat teknolojisi geliştikçe bu 2-3 gün olan ürün teslimat süreleri kısalarak gün içerisinde teslim etme noktasına kadar gelecektir ve büyük bir pazarda önemli bir noktayı kapsayacaktır.