Bilgisayar Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Bilgisayar Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Bilgisayar Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Özellikle teknolojinin gittikçe ilerlemiş olduğu günümüzde bilgisayarlar hepimizin hayatında önemli bir yer edinmiştir. Bütün kıymetli bilgilerimizi ve fotoğraflarımızı depoladığınız bilgisayarlarımız için adeta küçük bir dünya diyebiliriz. Küçük büyük hepimiz için çok önemli yere sahip olan bilgisayarların fiyatları maalesef oldukça yüksektir. Bu nedenle elimizdeki bilgisayarlarımızın ömrünü uzatmak adına dikkatli kullanmak ve özenli bakımını yapmak gerekmektedir.

Bilgisayar Temizliğinin Õnemi Nedir?

Evinizde ve işyerinizde kullandığımız bilgisayarlar çevresel faktörlere bağlı olarak toz ve kirlere maruz kalmaktadır. Bir de bilgisayar başında yiyecek ve içecek tükettiğimizde üzerine dökülen her türlü gıda artıkları bilgisayarlarımızda performans düşüklüğüne yol açar. Bu nedenle bilgisayarlarımızın düzenli aralıklarla uygun olan malzemelerle temizlemeliyiz. Bir bilgisayarın temizlenmesi sanıldığının aksine çok da zor değildir. Ev, ofis ve iş yerlerimizde kullandığımız bilgisayarlarınızı temizlemek için ise özel temizlik ürünleri ve toz bezleri almamıza gerek yok. Bilgisayar temizlemenin tekniğini öğrendikten sonra evde bulunan her türlü malzeme ile bu temizliği sağlamak mümkündür.

Bilgisayar Temizlemenin Pratik Yolu

Az evvel de bahsettiğimiz gibi bilgisayar temizlemenin tekniğini bilmek bilgisayarın ömrünü uzatmak açısından çok önemlidir. Bilgisayar temizlemeyi iki kısım halinde incelemek gerekir. Bilgisayar temizlemeye başlamadan evvel yapılması gerekenler ve bilgisayar temizleme esnasında uyulması gerekenler olarak kurallara uygun davranırsak sıkıntı yaşamadan bilgisayarımızı temizlemiş oluruz. Şimdi bilgisayar temizlemeye başlamadan önce neler yapılması gerektiğini inceleyelim.

• Bilgisayar temizlemeye başlamadan evvel bilgisayarın bütün açık olan donanımlarını kapatmak gerekir.
• Bilgisayarın elektrik fişini çekerek elektrikle bağlantısını kapatmak da önemlidir. Bunun nedeni ise bilgisayarı temizleme sırasında kullandığımız ürünler bilgisayar çalışır vaziyette olduğunda bilgisayara zarar verip bilgisayarın hasar görmesine neden olabilir.
• İkinci adım olarak ise bilgisayara bağlı olan yardımcı ürünler yani klavye, mouse, yazıcı ve hoparlör gibi ek donanım malzemelerinin sökülmesi gerekmektedir.
• Son olarak temizlik yaparken kullanacağımız malzemeleri temin etmeliyiz. Bilgisayarımızı temizlemek için kullanacağımız malzemeler evlerimizde bulunan malzemelerdir. Mikrofiber bez ve cam temizleme suları ile leke ve tozları yumuşak bir şekilde silerek temizleyeceğimiz bilgisayarlarımızın hem görüntüsü güzel olacak hem de randıman ve performansı artacaktır.