Traverten Mermer Nedir? Nerelerde Kullanılır? Çeşitleri Nelerdir?

Traverten Mermer Nedir? Nerelerde Kullanılır? Çeşitleri Nelerdir?

Traverten Mermer Nedir? Nerelerde Kullanılır? Çeşitleri Nelerdir?

Çok özel bir yapıya sahip olan traverten doğal bir taştır. Doğada oluşumu sırasında bünyesinde meydana gelen gözenekler sayesinde dekoratif bir görüntü vermektedir. Traverten ile mermer arasında bazı farklar vardır.

Traverten ile Mermer Arasındaki Farklar

Traverten ile mermer arasındaki en belirgin fark fiziksel farktır. Bu farklar ancak herhangi bir ürün imali sırasında ortaya çıkmaktadır. Her ikisi de doğal taştır. Fakat aralarında dayanaklılık, leke tutma, çeşitlilik, aşınma derecesi, sertlik konularında belirgin farklar vardır.

Traverten Çeşitleri Nelerdir?

Doğal taş çeşitlerinden olan traverten kendine has yapısı ile bir çoka alanda kullanılmaktadır. Traverten çeşitleri şöyledir;

  • Granit, traverten çeşitleri arasında yer alan granit inşaat sektöründe yoğunlukla kullanılmaktadır. Kullanıldığı ortama hoş bir görüntü sağlaması bir yana bakım gerektirmeyen ya da çok az Bakım gerektiren bir cephe ürünüdür.
  • Oniks, saydam ve kristalize yapısı ile özel bir yere sahip olan onun ışığı geçirebilme yapısı ve özelliği sayesinde dekorasyon ve mimaride kullanılmaktadır. Dekorasyonda ve mimaride en çok kullanılan renkleri beyaz, yeşil, sarı ve kırmızıdır. Oniks doğal taşının içeriğinde yüksek oranda silisyum mineralleri bulunmaktadır. Traverten çeşitleri denildiğinde oniks ilk akla gelenler arasında yer almaktadır.
  • Limestone, mimaride ve dekorasyonda sıkça kullanılan doğal taş türüdür. Duvar kaplama olarak estetik sonuçlar ortaya çıkması tercih edilmesine
  • Andezit, en sık duvar kaplamalarında kullanılmaktadır.
  • Bazalt
  • Dolomit

Muğla traverten fayans çeşitleri kullanımı ve temizliği çok kolay olduğu için tercih edilmektedir. Ayrıca görsel olarak da oldukça estetiktir.

Traverten fiyatları boyutlarına ve ürünün kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Kullanıldığı alana hava katan estetikli ile göz kamaştıran bir ürün olan travertenler inşaat sektöründe ve dekorasyon konusunda en çok kullanılan malzeme olmaktadır.

Traverten Mermer çeşitleri tabakalar halinde satılmaktadır. Kullanımı rahat, temizliği kolay bir ürün olması nedeniyle tercih edilmektedir. Kaplama, döşeme, lavabo ve havuz kenarı gibi birçok alanda kullanılan travertenin kendinden delikli bir görüntüsü vardır. Fiyatları kullanılacak miktarı ile değişiklik göstermektedir. Bu ise tamamen proje ile ilgili bir konudur.