Taş Ev Hangi Taşlardan Yapılır? Manavgat Taşının Özellikleri Nelerdir?

Taş Ev Hangi Taşlardan Yapılır? Manavgat Taşının Özellikleri Nelerdir?

Taş evler, genellikle eski dönemlerde dayanıklı olmalarından dolayı tercih edilmektedir. Öte yandan hem tasarım bakımından hem de sağlıklı yapılarından dolayı da son dönemlerde yen binaların yapımlarında tercih edilmektedir. Taş evler aynı zamanda uzun süreler bakıma ihtiyaç duymadan kullanılabildiklerinden dolayı oldukça başarılı bir mimari proje olabilmektedir. Taş ev yapımında tercih edilen doğal taşlar, doğrudan doğadan çıkmaktadırlar. Doğada yer alan taş çeşitlerinin bazıları, ev yapımında yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Manavgat taşı da bu noktada taş ev yapımında aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Kolay ulaşılabilir bir taş olmasının yanı sıra özellikleriyle de ön plana çıkmaktadır.

Manavgat Taşı ile Taş Ev Yapımı

Manavgat taşı aynı zamanda Kayrak taşı olarak da bilinmektedir. 1 metrekarelik boyutlardaki taş yaklaşık 30 ile 40 kilogram civarlarındadır. Bu noktada oldukça yoğun bir taş diyebilmekteyiz. Öte yandan bu taşlar hem renkleri hem de kolay şekil alabilirlikleri dolayısıyla evlerin yapımında aktif bir şekilde tercih edilmektedir. Taş evler, son dönemlerde eski dönem modalarına dönüş yapılmasıyla birlikte tekrardan popüler bir hal almıştır. Yeni yapılan taş evlerde Manavgat taşı yanı Kayrak taşı tercih edilmektedir. Manavgat taşı içerisinde kum ve çakıl ihtiva eden oldukça sağlam ve kaliteli bir taş çeşididir. Çıkartıldığı bölgeye göre hem rengi hem de modelleri değişmektedir.

Manavgat Taşı Kullanım Yerleri

Manavgat taşı genel olarak taş evlerin yapımında tercih edilse de birçok döşeme işleminde de tasarımcılar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle dış mekan zemin döşemelerinde kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse, çim çalışması yapılan dış ortamlarda yürüyüş yolu için Manavgat taşları tercih edilmektedir. Öte yandan çim derzi döşeme çalışmaları için bu taşlar aktif şekilde kullanılmaktadır. Kayrak taşı olarak da bilinen bu taş modeli bazı duvar döşemeleri için de tercih edilebilmektedir. Manavgat taşını gündelik hayatta birçok ortamda görebilmektesiniz. Bu noktada iyi bir taş seçimi yapmak istiyorsanız dış ortamlar için Manavgat taşı tercihinde bulunabilirsiniz. Hem dış ortam şartlarına dayanıklı hem de uygun fiyatlı bir tercih olacaktır.