Pırıl Pırıl Parlayan Mermerlere Sahip Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Pırıl Pırıl Parlayan Mermerlere Sahip Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Pırıl Pırıl Parlayan Mermerlere Sahip Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Mermerler nasıl parlatılır? Mermer ürünler kullanmayı sevenlerin araştırdıkları bir konudur. Mermer dekorasyon ve mimaride iç ve dış mekanlarda kullanıma uygun bir doğal taştır. Sağladığı avantajlardan dolayı kimi zaman dekorasyon tamamlayıcısı olarak kimi zaman da koruyucu amaçlı olarak birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanıldığı yerler ise şunlardır;

  • İç mekanlarda ıslak zemin olarak tabir ettiğimiz banyo, tuvalet ve mutfak tezgahlarında,
  • İç ve dış mekanlarda duvar kaplama ve dış cephe kaplamalarında,
  • Villa, hastane, otel ve hastane ve evlerde giriş, merdiven, hol, balkon yerlerinde,
  • Pencere, balkon küpeştelerinde,
  • Havuz kenarlarında ve içinde,
  • Masa ve sehpa yapımında,
  • Biblo ve küllük yapımında ve akla gelebilecek her türlü yerde kullanılmaktadır.

Mermer Malzemenin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Mermer malzeme avantajları oldukça fazla bir üründür. Görüntü güzelliği ve karakteristik özelliği sayesinde mimari de dekorasyon tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Kullanıldığı her yere asil bir hava katmaktadır. Özellikle siyah mermer asaletin vücut bulmuş halidir. Hijyen sağlaması ve temizlemesi son derece kolay ve rahattır.

Bütün şıklık ve kullanımda sağladığı rahatlık nedeniyle her yerde tercih edilmekte olan mermer elbette uzun kullanımlarda matlaşır ya da sararmalar yapabilir. Kullanımdan kaynaklanan leke ve izler de eklendiğinde ortaya çıkan görüntü hoş olmaz. Peki bu durumda ne yapmalıyız?

Mermer obje, sehpa, masa, tezgah ve merdivenlerini öncelikle düzenli olarak temizlemek gerekmektedir. Kullanırken özen göstermek zaten olması gerekendir. Asla aşırı sıcak tencere ve çaydanlık direkt olarak mermerin üzerine konulmamalıdır. Bu yanlış davranış mermer sehpa ya da tezgahın çatlamasına ya da kırılmasına neden olur. Eğer yanlışlıkla herhangi bir şey damlayarak iz veya leke yapmışsa hemen leke ve izi silerek yok etmek gereklidir.

Zamanla matlaşmış mermerleri parlatmak sanıldığının aksine çok da zor değildir. Matlaşan mermerleri parlatmak için piyasada satılan mermer parlatıcı cilalar çok işe yaramaktadır. Bu cilaları uygulamak için ise öncelikle uygulayacağınız alanı sıfır zımpara ile güzelce zımparalamak gerekir. Zımparalama işlemini bitirdikten sonra güzelce silip üzerine cilayı uygulamak mermer eşyalarınızın İlk günkü parlaklığına kavuşması için yeterli gelecektir.