Mermer Nasıl Oluşur ve Mermer Çeşitleri Nelerdir

Mermer Nasıl Oluşur ve Mermer Çeşitleri Nelerdir

Mermer Nasıl Oluşur?

Doğal bir taş olan mermer günümüzde birçok alanda kullanılır. Dekorasyon, endüstri vb. Kalker ve donomitik kalkerlerin basınç ve ısı altında kalıp, metamorfizmaya işlemine uğrayıp, yeniden eski haline getirilip kristalleşmesi ile oluşur. Daha sonra belli süreçlerden geçerek endüstriyel alanlarda, dekorasyonda, bazı özel malzemelerin yapımında özel işlemlerden geçirilerek belirli kalıp ve büyüklüklerde kesilip, parlatılarak kullanıma sunulmaktadır. Renkleri genellikle beyaz ve grimsidir. Fakat bazı yabancı kimyasal maddeler nedeniyle sarı, pembe, kırmızı ve siyah gibi renklerde de olabilirler. Mermerler, oluşum esnasındaki şartlara bağlı olarak farklı mineral, kimyasal özelliklere sahip olabilirler.

Mermer Çeşitleri Nelerdir?

Doğal bir taş olan mermerin kullanım alanı oldukça geniş olduğu için çeşitleri de kullanım alanına göre şekillenmiştir. Genel olarak sayıcak olursak granit, oniks, klasik mermer ve traverten mermerleri örnek verebiliriz. Çeşitlere ayrılan mermerlerin yapısal olarak farklılıkları mevcut olmasına rağmen çeşitli alanlarda kullanılma durumlarına göre belirli bir yapısal ve kimyasal farklılıkları mevcuttur. Mermerleri sınıflandıracak olursak ;
1 – Mineral tanelerine göre mermerler
2 – Mineral bileşim ve oranlarına göre mermerler
3 – Yapı ve dokularına göre mermerler
4 - Jeolojik olarak mermerler

Mermer Kullanımında Bakım ve Temizlik Nasıl Olmalı?

Temizlik aşamasında kesinlikle kimyasal ve asit içeren temizlik ürünlerini kullanmayın. Bazik bir yapıya sahip olan mermeri klasik yer silme ürünleri ile temizlerseniz renk solması ile karşılaşabilirsiniz. Kahve ve çay gibi içecekler döküldüğünde ise sadece nemli bir mikrofiber bez ile temizleyip, karbonat gibi doğal bir temizleme ürünü ile evinizde bulunan mermerlerinizi temizleyebilirsiniz.

Türkiye’ de Mermer Rezervi

Dünyanın en zengin doğal taş oluşumlarının bulunduğu konumda olan Alp kuşağında yer alan Türkiye, çeşitli ve büyük miktarda mermer rezervine sahiptir. Türkiye, bu kaynaklarla birlikte gelişmekte olan sanayisi ve teknolojisi ile dünyanın en önemli doğal taş üreticileri arasında yer almaktadır. Bu rezervler Anadolu ve Trakya boyunca geniş bir bölgeye yayılmıştır. Afyon, Denizli, Bilecik, Balıkesir, Muğla ve Diyarbakır rezervlerin yoğunlaştığı illerdir. Türkiye'de 80’nin üzerinde değişik yapıda, 120’nin üzerinde değişik renk ve desende mermer rezervi belirlenmiştir.