Kurna Nedir, Nerelerde Kullanılır? Hangi Taşlardan Kurna Yapılır?

Kurna Nedir, Nerelerde Kullanılır? Hangi Taşlardan Kurna Yapılır?

Kurna nedir sorusu birçok insan tarafından merak edilen konulardan biri olarak karşımıza çıkar. Malzeme olarak bazı taşlar kullanılması da bu sektörle ilgilenen kişilerin önem vermiş olduğu ürünlerden biri olmaktadır. Kurna tam olarak Türkçe içerisinde lavabo ve yalak anlamına gelir. Kurna genellikle hamamlarda kullanılan ve suyun birikmesini sağlayan mermer kovalar diyebiliriz. Mermerden yapılmış bir tekne olarak da ifade edilebilir. Yalnızca hamamlarda değil eski mimari anlayışlar içerisinde hayvanların su içmesini sağlayan bir ürün olarak da karşımıza çıkar. Adeta bir çanak tasarımına sahip olması ve farklı malzemeler kullanılarak hazırlanması da birçok farklı tarzın ve modelin ortaya çıkmasını sağlar.

Kurna Nasıl Yapılır?

Ülkemizde yer alan hamamların içerisinde olmazsa olmaz malzemelerden biri olarak kurnaları görebiliriz. Suyun birikmesini ve aynı zamanda insanların verimli şekilde suyu kullanabilmelerini sağlaması da mermer kurna çeşitlerinin en önemli özelliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hamam kültürü, Osmanlı’dan beri topraklarımız içerisinde yer alan önemli yapı taşlarından biridir. Bu noktada tasarım ve mimari bakımından da oldukça önemli yerlerdir. Mermer olarak kullanılarak yapılan hamam tasarımları içerisinde kurna mermeri de özenle seçilir. Bazı özelliklerin öne çıktığı mermerler, hamamlarda yer alan kurnaların yapı taşı olarak seçilir. Kurna taşı için tercih edilen mermerler ülkemizde yoğun bir şekilde çıkarılmaktadır. Bu sebeple de farklı tasarımlar ve görünümlerde kurnalar bulunur.

Kurnalar Nerelerde Kullanılır?

Kurna, son dönemlerde yalnızca geleneksel hamamlar içerisinde değil birçok mimari tasarım içerisinde de tercih edilmeye başlanmıştır. Geleneksel bir tasarım olmasının yanında son dönemlerde modern tasarımlar içerisinde kurnalar farklı amaçlarla kullanılıyor. Özellikle dış mekanlarda, bahçelerde ve parklarda kurnalar hoş bir görünüm sağlarken aynı zamanda verimli bir içeriktir. Sokak hayvanlarının su içebilmesi için de oldukça faydalı bir üründür. Genel manada birçok mermer çeşidi kurnaların yapımında rahatlıkla kullanılır. Beyaz mermer denilen ürün sıklıkla kullanılırken aynı zamanda farklı renklerde ve dokularda bulunan mermerler kurna üreticilerinin seçimi olmuştur. Kurna mermer çeşitleri ülkemiz içerisinde uygun fiyatlarla bulunabilir.

Görsel Kaynağı: destone.com