Duvar Taşı Nedir? Nerelerde Kullanılır? Duvar Taşı Çeşitleri Nelerdir?

Duvar Taşı Nedir? Nerelerde Kullanılır? Duvar Taşı Çeşitleri Nelerdir?

Duvar Taşı Nedir? Nerelerde Kullanılır? Duvar Taşı Çeşitleri Nelerdir?

Duvar taşı doğanın bizlere hediyesi olan doğal taşlardan olup birçok alanda kullanılmaktadır. Doğal taş malzemelerin kendine has yapısı ve doğal görünümü nedeniyle kullanım talebi çoğalmaktadır. İç ve dış mimari alanında görüntü ve estetik kalitesi nedeniyle kullanımı tercih edilmektedir.

Duvar Taşı Çeşitleri Nelerdir?

Duvar taşı bahçe sınırlarını belirlemekte kullanılan bir üründür. Kullanıldığı mekanı soğuk, rüzgar, toz ve gürültü gibi dış etkenlerden korumak amacıyla yapılmaktadır. Duvar taşı yalnızca dış etkenlerden korunmak amacıyla kullanılmaz. Bunun dışında kullanıldığı mekanın özel mülkiyet olduğunu belirtmek amacıyla da kullanılır.

Mimari alanında çok fazla kullanılmakta olan duvar taşları projeye uygun şekilde ve ebatlarda işlenmektedir. Duvar taşları uygulanma şekline göre doğal taş duvar ve kuru taş duvar olarak ikiye ayrılır. Doğal taş duvar harçlı taş duvar olarak da bilinmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi aralarına harç uygulanmak suretiyle gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Kuru taş duvarda ise uygulama biraz daha farklıdır. Estetik görüntüsü bir yana nostaljik bir görüntü elde etmek amacıyla kullanılır. İstenilen görüntüyü elde edebilmek için duvar taşlarının aralarına harç uygulamadan yapılmaktadır. Tasarım bir görüntü bütünlüğü sağlamak için son derece uygundur.

Haçlı taş duvar yapılırken araya kullanılan malzemelerin nedeni ise taşların birbirine kenetlenmesi sağlayarak bütünlüğü temin etmektir. Duvar taşı uygulamasında yapılan projeye uygun olarak geometrik şekilli bloklar ya da geometrik bir şekle sahip olmayan geometrik şekilsiz bloglar halinde uygulamalar yapılmaktadır.

Geometrik şekilsiz blok taşlar işlem görmemiş ve ocaktan elde edildikleri haliyle kullanılmaktadır. Geometrik şekilli bloklar ise belirli aşamalardan geçerek geometrik şekiller elde edildikten sonra uygulamaya hazır hale gelmektedir.

Duvar taşı modelleri proje sahibinin tercihi olarak kullanılır.

Duvar taşı çeşitlerinden olan moloz taşlar yapımında kullanılan işçiliğin ucuz olması imalatın basit olması gibi nedenlerle tercih edilmektedir. Moloz taş duvar aralarındaki bütünlüğü sağlayarak göze hoş görünmesini temin etmek amacıyla kullanılır.

Muğla duvar taşı özellikle nostalji lokantaların ve kafelerin bahçe duvarlarında son derece nostaljik bir hava vermektedir. Duvar taşı fiyatları kullanılan malzemenin boyutları ve miktarına göre değişiklik göstermektedir.