Dekorasyonda Mermer Kullanımı Ve İpuçları

Dekorasyonda Mermer Kullanımı Ve İpuçları

Dekorasyonda Mermer Kullanımı Ve İpuçları

Mermer yapısı gereği görkemli ve ev dekorasyonunda kullanılabilecek bir doğal taş çeşididir. Mutfak tezgahlarından, pencere önü denizliğine kadar kullanım alanı geniş bir üründür. Zengin doku ve farklı renk çeşitleri ile her kullanıma uygun mermer çeşidi bulunmaktadır. Zevkinize ve evinizin renk tonlarına göre istediğiniz mermer çeşidini kullanabilirsiniz. Mermer yapısı gereği dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Ev dekorasyonunda ise çeşitli bir çok alanda kullanılması onu hem zarif ve zarafet dolu bir doğal taş hem de dayanıklılığı ve çeşitli renk ve tonları ile sıkça istenen ve çoğu evde rastlanan bir hale getirmiştir. Suya ve neme dayanıklılığı ile de ünlenmiş mermer çeşitleri vardır ve banyo ve havuz pencereliğinde kullanılmaktadır.

Mermer çeşitlerine göre kullanım alanları

Traverten Mermerler: Mermerlerde sertlik oranı arttıkça çizilme ve darbelere karşı dayanım oranı artar. Bu yüzden traverten mermer çeşiti basınç altında yeraltı suları ve kalsiyum karbonatı eriterek bünyesinde oluşturur. Koyu kahverengi tonlarından bej rengine varan renk yelpazesine sahiptir. Döşeme zemini, parke kaplamalarında sıklıkla kullanılır. Mutfak tezgahlarından zemin kaplamalarına birçok alanda kullanılır.

Afyon Mermer Çeşidi: Sadece Türkiye’de bulunan özel bir doğal taş ürünüdür. Afyon'dan çıkan tüm mermer çeşitlerine verilen isimdir. Yapısı ve mineral çeşidi gereği diğer bir çok mermer çeşidinden farklıdır. Afyon gri ya da Afyon beyaz mermer gibi isimleri mevcuttur. Birkaç rengin alaşımından oluşur. Son derece lüks ve görkemli bir atmosfer oluşturmanızı sağlayan doğal bir malzemedir Dayanıklı bir malzeme olup konutlar dışında ofis alanları, alışveriş merkezleri ve birçok sektörde geniş alanlarda kullanılmaktadır.

Granit Mermerler: Zemin ve mutfak kaplamaları dahil geniş bir kullanım yelpazesi mevcuttur. Gri ve kırmızı renk tonlarına sahiptir. Neme karşı diğer mermer çeşitlerinden daha dayanıklı olduğu için ofis alanlarında, ve ev dekorasyonunda sık rastlanılan bir mermer çeşididir. Doğal ve elegant bir malzemeye sahip olan granit mermerler pahalı olmasına karşılık evinize lüks ve zarafet katacaktır.