Cilalı Mermerle Honlu Mermeri Birbirinden Ayıran Farklar Nelerdir?

Cilalı Mermerle Honlu Mermeri Birbirinden Ayıran Farklar Nelerdir?

Honlu mermer konusu son dönemlerde birçok insan tarafından merak edilen bir hal almıştır. Honlanma kelimesi günlük kullanımda pek fazla bilinmese de mermer sektörü için önemli bir terimdir. Honlu mermeri diğerlerinden ayıran belli başlı özellikleri vardır. Bu özellikler ise doğrudan büyük farklar oluşturmaktadır. Honlu mermer, diğer mermerlere göre çok daha fazla gözeneğe sahiptir. Bu gözenekli yapı ve görünüm çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Avantajlar arasında en önemlisi ise kesinlikle çok daha uzun süreler kullanılabilmesidir. Çizik ve yıpranma gibi dış etkenlere daha fazla duyarsız olması doğal olarak kullanım ömrünü uzatmaktadır. Bu sebeple son dönemlerin en kullanışlı mermer çeşitlerinden biri olmayı başarmıştır.

Honlu Mermeri Diğerlerinden Ayıran Özellikler

Mermerlerin yapımında birçok farklı uygulama tekniği bulunur. Çıkarılmasından işlenmesine kadar geçen süreçte doğal olarak birçok farklı işlem bulunuyor. Bu işlemlerin teknik olarak farklı olması da son ürün olarak birbirinden bağımsız onlarca farklı ürünü bizlere sunmaktadır. Teknolojinin bu denli geniş ve gelişmiş olması doğal olarak insanlara farklı seçim imkanı sunmaktadır. Honlu mermer ile cilalı mermer farkı da buradan çıkmaktadır. Cilalı mermer, çıkartılma işleminden sonra yapılan zımpara işlemlerinin ardına cila yapılması sonucu oluşur. Parlak bir görünüme sahip bu mermerlerin kullanımı ise diğerlerine göre biraz daha zor olmaktadır. Bu noktada yapılması gereken kesinlikle alana uygun bir mermer seçimidir.

Honlu Mermer ile Cilalı Mermer Arasındaki Farklar

Honlu mermer, cilalı mermere göre çok daha fazla gözeneğe sahiptir. Gözeneğe sahip olmak doğal olarak diğer mermer türlerine göre farklı özelliklerin önünü açar. Daha kolay bir kullanım sağlaması en önemli özelliğidir. Bununla birlikte cilalı mermerler çok daha fazla parlaktır. Bu sayede doğrudan can alıcı ve dikkat çekici görünüme sahiptir. Honlu mermere göre farklı şekillerde kullanılabiliyor. Honlu mermer, leke tutmaz aynı zamanda olan lekeyi çok daha az gösterir. Tüm bu sebeplerden dolayı ise honlu mermer cilalı mermere göre farklı alanlarda tercih ediliyor. Honlu mermer çok eski dönemlerden beri kullanılsa da cilalı mermer daha modern bir görünümdedir.