Afyon Beyaz Mermerin Tarihçesi

Afyon Beyaz Mermerin Tarihçesi

Hem dünya literatüründe hem de Türkiye mermer sektöründe ön plana çıkmayı başarmış olan mermer türlerinden biri Afyon beyaz mermerdir. Türkiye’de çıkarılan, işlenen ve ihraç edilen mermerler arasında yer alan Afyon beyaz mermer, merkezî olarak Afyonkarahisar’da çıkarılmaktadır. Adını hem özelliğinden hem de çıkarıldığı bölgeden almaktadır. Prestijli birçok farklı projede kullanımına yer verilen Afyon beyaz mermer, 2500 yıldır çıkarılmaya devam etmektedir. Kalitesiyle ve sağlam yapısıyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bu mermer türü dış etkilere karşı yüksek ölçüde direnç göstermektedir. 1943 yılından bu yana hız kesmeden ve ara vermeden işlenmeye devam eden Afyon beyaz mermer, Mimar Sinan tarafından da sık sık tercih edilmiş olan bir mermer türüdür. Homojen yapısından ötürü sağlıklıdır ve 2-3 cm’lik plakalar şeklinde üretime sunulur. Ekstra beyaz bir renk tonuna sahip olduğundan daha çok A+ projelerde tercih edilmektedir.

Afyon Beyaz Mermer Kullanım Alanları Nelerdir?

Afyon beyaz mermer, büyük bir özenle çıkarılır ve dikkatle işlenir. Mermer yapısına zarar vermeden işlemeye özen gösterilir. Bloklar şeklinde işlenen bu hakiki beyaz mermerin kullanım alanları ise şu şekildedir;

  • Şömine kaplamaları,
  • İç ve dış mekan kaplamaları,
  • Zemin döşemeleri,
  • Merdiven basamakları,
  • Banyoların zemin ve duvar kaplamaları,
  • Banyo ve mutfak tezgahları,
  • Sütun kaplamaları

Bu alanların yanı sıra Afyon beyaz mermer, ev dekorasyonlarına zenginlik ve sağlamlık katmak amacıyla da kullanılır. Dekorasyonlarında hem gösteriş hem de sadeliği bir arada sunmak isteyenler için Afyon beyaz mermer her zaman ideal bir tercih olacaktır. Yemek masalarında, orta sehpa modellerine, mumluklarda ve kül tablalarında, dekoratif objelerde de sık sık klasik bir görünüm elde etmek amacıyla kullanılır. Beyaz görünümünden ötürü kullanıldığı her alana aydınlık katar. Özellikle de dar ve koridor tarzı alanlarda kullanıldığı zaman mekânın daha geniş ve ferah görünmesine olanak sağlar. Kullanılacağı ve döşeneceği alanlara bağlı olarak ebatları belirlenir. Ebatlarıyla doğru orantılı bir şekilde fiyatlarında da değişiklikler meydana gelebilir. Ancak uzun yıllar boyunca ilk günkü sağlamlığı ve yeniliğiyle tüm fiyatı hak eden bir mermer türüdür.