Avrupa Küptaş

1
1 yıl önce

AVRUPA KÜP TAŞI

Dünyanın en sert taşlarından biri olan Avrupa küp taşı, kuvars, feldispat, mika, amfibol, piroksen ve çeşitli mineralleri içeren bir kayadır. Çıkarılmış olduğu magmadan yoğunluğu 2,65 ile 2,80 arasında değişmektedir. Doğada büyük miktarda bulunan bu taş olan, bölgenin sahip olmuş olduğu minerallerine göre değişen parlaklık göstermektedir. Ayrıca kirli beyaz, açık veya koyu gri, pembe ve yeşil renklere de sahip olduğu bilinmektedir.

Çıkarıldıktan sonra işlenen bu küp taşlar, doğal ezilme veya ıslak kesim ile istenilen boyutlarda ve yüzeyde özel makinelerle kesimleri yapılabilmektedir. Buna göre, granit küp taş kullanımı kesimlerine göre büyük ölçüde değişkenlikler görülmektedir. Doğal ezilmiş granitler çoğunlukla yol kaplamalarında, özellikle parke taşlı yollarda kaymayı önledikleri için kullanılırken, sulu kesme granit taşı otopark ve kaldırım zeminlerinde, park ve bahçe düzenlemelerinde kullanılmaktadır. Ayrıca dekorasyon için veya sadece özel makinelerle cilalanarak kaplama için de kullanılabilir. Armutlu yarımadasının granit rengi pembemsi iken Gümüşhane'den çıkarılan granit kırmızı, Çanakkale'den çıkarılan granit genellikle beyaz, Bursa Uludağ ve Kapındağ Yarımadası'ndan çıkarılan granit gridir.Bunların yanı sıra genellikle yol yapımı için sıklıkla tercih edilen küp taşları olarak bilinmektedir.

Kesimlerine göre Avrupa küp taşı kullanımında, taş eğer yol döşemesi olarak kullanılacaksa 4×6 cm boyutunda, 6×8 cm boyutunda ve 8×10 cm boyutları olmak üzere kesimleri yapılmaktadır. Granit çok sert bir taş olduğundan, kesildikten sonra kırılması veya bozulması çok zordur. Arnavut parke taşının ise özel boyutlarına sahip olan 15x15x17 cm ebatlarında kesilir. Avrupa küp taşı yapımlarında, uygulanacak olan zemin toprak silindirleri ile düzeltmeleri yapılır ve uzman ekip tarafından taşlar belli bir düzen içerisinde uygun olarak yerleştirilir. Ek olarak ise yüzey kompaktör ile sıkıştırma işlemlerinin yapılması sağlanır. İlk sıkıştırma işlemi bittikten sonra, taşlar arasındaki boşlukların dolması için yüzeye taş tozu serpiştirilir ve ikinci kez sıkıştırma işlemi yapılır. En son yüzey temizlenerek işlem tamamlanır.

Doğal olarak taş ocaklarından çıkarılıp işlenmesinin ardından müşterilerin belirlemiş oldukları ebat ve ölçümler dahilinde satışları yapılmaktadır.

İletişim : 0538 543 4855

Diğer Küptaş Çeşitlerimiz Uygulamalı Küptaş Fiyatları için Buraya Tıklayabilirsiniz.

Shop Location

İnceleme bulunamadı!

Bu ürün için yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın!