Adria Porcelain

Hakkında Efesus Stone
0
(0)
0 119
Stokta var

PORSELEN
Porselen kelimesinin Latince istiridye anlamına gelen “Porsella” kelimesinden türediği tahmin edilmektedir. Porseleni Avrupa'ya getirenler başta Marco Polo olmak üzere çeşitli deniz yollarını keşfeden Portekizli tüccarlardı.

PORSELEN NEDİR?
Porselen; Tamamı killi topraktan ya da diğer bir deyişle kil içeren hammaddelerden oluşan hammaddelerden oluşan ürünlerden oluşan büyük seramik grubunun bir üyesidir. Üretiminde kullanılan teknikler ve üretiminde kullanılan hammaddeler nedeniyle sahip olduğu özellikler porselene birçok kullanım alanı sağlamaktadır. Porseleni oluşturan 3 temel unsur vardır. Bunlar Kuvars, Kaolin ve Feldspat adı verilen maddelerdir. Her biri sahip oldukları özellikler sayesinde bir araya gelerek mükemmel bir yapı oluşturur.
Porselen; Sadece doğal kökenli hammaddelerden üretilen, beyazlığını kullanılan boyalardan değil, kullanılan hammaddelerden alan, 1400 C civarında pişirilerek güçlendirilmiş, ışık geçirgenliğine sahip sağlıklı bir ürün olarak tanımlanıyor.

PORSELEN NERELERDE KULLANILIR?
Porselen birçok mutfak ve ev eşyası, dekoratif objeler, elektrik yalıtımı, bazı laboratuvar ekipmanları, diş protezleri ve havuz kaplama malzemelerinin üretiminde kullanılmaktadır. Örneğin havuz fayanslarında porselen kullanılması havuz bakımı ve temizliği açısından çeşitli faydalar sağlar. Yüksek basınçla sıkıştırılarak ve yüksek sıcaklıkta pişirilerek üretilen porselen karolar, havuzlarda uzun yıllar bozulmadan kalması için kullanılıyor. Dayanıklılık özelliklerinin yanı sıra pürüzsüz yapıları nedeniyle fazla su emmezler ve fazla leke tutmazlar. Porselen karolar bu özelliklerinden dolayı kullanıcılara temizlik ve uzun ömür sağlamaktadır. Türkiye'de porselen yapımının geçmişi eski olmasına rağmen bir sanayi dalı olarak ancak son yıllarda gelişmiş ve daha önce porselen mutfak eşyaları, süs eşyaları, elektrik izolatörleri vb. ithalatı yapılmıştır. Türkiye'de de yapılmaya başlandı.

Shop Location Ankara Karayolu Üzeri 22.km, 03750 03750, Afyonkarahisar, Turkey

İnceleme bulunamadı!

Bu ürün için yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın!